İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır
  3. Evde Şiş Kebap Nasıl Yapılır?

Evde Şiş Kebap Nasıl Yapılır?

şiş kebap nasıl yapılır

Her gün akşam ne yapsam diye düşünüp duruyoruz ve et ile yapabileceğimiz seçenekler ise sonsuz. Elimizde yeterince dana kıyma var ve herkesin hayran kalacağı, yiyenlerin yeni bir porsiyon daha isteyeceği lezzetli mi lezzetli bir şeyler bulmalıyız. İşte şiş kebap tarifi tam da burada kurtarıcı bir görev üstleniyor.

Şiş Kebap Tarifi

Bu tarif 5-6 kişiliktir. İlk olarak 500 gram kıymayı geniş bir yoğurma kabına koyalım. Kıyma dana etinden çekilmiş orta yağlı bir kıyma olmalı. Ardından robottan geçirdiğimiz orta boy bir soğan ve 1 adet kapya biberi iyice sıkarak suyunu çıkaralım ve kıymanın yanına ekleyelim. Sonrasında yarım demet maydanozu ince bir şekilde kıydıktan sonra temizce yıkadığımız bir yumurtayı üzerine kıralım.

İsteğe bağlı olarak ekleyebileceğiniz baharatların yanı sıra toz biberi eklemeyi unutmayın. Tuzu da ekleyip yoğurma işlemini güzelce gerçekleştirdikten sonra kalın tahta ya da demir şişlerinizi de iyice yıkayıp temizleyin.

Kebabı Şişe Dizmek

Şişler hala nemliyken hazırladığınız kıyma harcını şişin çevresine sarınız. Bu işlem sırasında ellerinizi zaman zaman ıslatmak işinizi ciddi anlamda çok kolaylaştıracaktır. Fırında pişirmeyi tercih ederseniz şiş kebabınızı, fırın tepsinize yağlı kağıt serip şişleri üzerine dizerek önceden ısıtma işlemini uyguladığınız 200-250 derecelik fırına atabilirsiniz. Döküm tavada pişirmeyi tercih ederseniz. Tıpkı fırında pişirmekte olduğu gibi ekstra bir yağ kullanmamalısınız. Fırında kullandığımız yağlı kağıt, kebabın tepsiye yapışmaması içindi.

Kebabın Sunumu

En son aşamaya geldiğimizde aslında kebabı kebap gibi daha da iştah açıcı gösterecek aşama tam da burası. Hazır alabileceğiniz lavaşın yanı sıra evde hem çok sağlıklı hem de çok pratik bir şekilde yapabileceğiniz tarifler ile güzel bir lavaş hazırlamak sunumdaki ilk temel adımı oluşturuyor. Sonrasında isteğe bağlı olarak yuvarlak yuvarlak ya da yarım ay şeklinde doğradığınız domatesleri güzelce kızartmalısınız. Domates olur da biber hiç olmaz mı? Şiş Kebabın yanına en uygun biber ince uzun kıl biberler gibi duruyor ama elbette bu da kişinin tercihine kalmış bir durum. Yanına güzelce çırpılmış yoğurt da hiç fena olmayacaktır. Afiyet olsun.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Herkese selam, ben Okan severek yaptığım günlük uğraşlarımın arasında biride sitemle uğraşmak yer alıyor. 2021 yılında Merak edilen bilgileri hem öğrenmek hem de insanlara doğru, temiz ve güncel bir şekilde ulaştırmak için bu platformu kurdum

Yorum Yap