İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Gece Ve Gündüz Nasıl Oluşur?

Gece Ve Gündüz Nasıl Oluşur?

Gece ve gündüz nasıl oluşur

Gece ile gündüzün neden olduğunu anlayabilmek için üç önemli şey öğrenmiş bulunuyoruz.

  • Güneş dünyayı aydınlatır.
  • Dünya yuvarlaktır.
  • Dünya kendi ekseni çevresinde döner.

Bir el feneriyle bir portakal alalım. Portakalın ortasından bir şiş geçirelim yine. Odayı kararttıktan sonra el feneriyle portakalı aydınlatalım. Portakalın yalnızca bir yanının aydınlandığını, arkada kalan yanının aydınlanmadığını göreceğiz. Sonra portakalı yavaş yavaş çevirmeye başlayalım. Karanlıkta kalan yanı öne gelip aydınlanacak, daha önce aydınlanmış yanı ise karanlıkta kalacaktır. Bir an için portakalı dünya olarak kabul edelim. Herhangi bir yerini sulu boya ile Türkiye olarak işaretleyelim. Portakalı çevirdikçe, boyalı yer bir karanlıkta kalacak, bir aydınlanacaktır.

Dünyamız da böyledir. Kendi ekseni çevresinde döndükçe, güneş gören yanı aydınlıktır, güneş görmeyen yanı karanlıkta kalır. Aydınlanan yerler gündüz, karanlıkta kalan yerler ise gecedir.

Ama dünyamızın portakala benzemeyen bir yanı var: Çok büyüktür. Büyük olduğu için de, kendi ekseni çevresinde ancak yirmi dört saatte döner. Böylece, sözün gelişi Türkiye’mizde, yirmi dört saatte bir kere gündüz, bir kere de gece olur.
Dünyamız kendi ekseni çevresinde batıdan doğuya doğru döndüğü için, güneş doğudan belirir, batıdan batar. Biz dünyanın dönüşünü fark etmediğimiz için, güneş hareket ediyor sanırız. Aslında güneş olduğu yerde durmakta, dünyamız döndüğü için bize öyle gelmektedir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Herkese selam, ben Okan severek yaptığım günlük uğraşlarımın arasında biride sitemle uğraşmak yer alıyor. 2021 yılında Merak edilen bilgileri hem öğrenmek hem de insanlara doğru, temiz ve güncel bir şekilde ulaştırmak için bu platformu kurdum

Yorum Yap