İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. Hünnap Nedir? Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Faydaları Nelerdir?

hünnap nedir

Hünnap Nedir? Sert çekirdekleri ile kocaman zeytinleri hatırlatan; mineraller açısından zengin, hazmı kolay Hünnap, Birincil günlerinde yeşil renge sahipken zamanla olgunlaşır, kırmızı ve siyah-mor rengi alır. En dış kısmı ince ve derimsi, elmalara benzer sert ve beyaza yakındır. Birkaç saat içinde sarılaşarak yumuşar. Birkaç gün içinde de kabuğu buruşur. Tatlı lezzetlidir. Bahçelerde yetiştirildiği gibi yabani olarak da bulunur. Baharda hoş kokulu sarı renkli çiçekler açan dikenli bir ağaç türüdür hünnap.

Ağaç ayrı iklimlere ahenk gösterebilmekle birlikte, iyi meyve vermesi için yazlara ihtiyaç duymaktadır. Düşük kaloriye sahip bu meyve ülkemizde Marmara Bölgesi, Batı ve Güney Anadolu’da bulunur. Karadeniz’de Çoruh Vadisinde, Manisa’nın Demirci ilçesinde ve yaygın olarak da Denizli’nin Çivril ilçesine emrindeki Gümüş su kasabasında değişik türlerine rastlanır. Hünnap meyvesinin hastalık süreçlerini tersine çevirebildiğine; ağır hastaları rahatlattığına inanılır.

Hünnap ve Sağlığa Faydaları

Etkili bir antioksidan oluşundan dolayı kanser hücrelerin etkisini azaltabilmektedir. Buna ilave olarak, Çin’de yaygın olarak kanser vakıalarına engel olduğu için tercih edilir. Düşük kalorisi, yüksek orandaki A ve C vitaminleri nedeniyle özellikle kilo vermek isteyenler ve sporcular tarafından aranır. Gerginlik atmaya asistan antidepresan kategorisinde de yer alan Hünnap, metabolizmayı ve hücreleri korur. Tekrar Asya’da yaygın olarak güneş yanıklarına ve kızarıklıklara aleyhinde kullanılmaktadır. Sindirime; diş, kemik ve adale sağlığına yardımcıdır. Kan akışını hızlandırır ve yürek sağlığını korur. Kaynatılıp çayı içildiğinde kabızlık ve ishal giderici, bağırsak hastalıklarına karşı da yardımcıdır.

Hamilelik ve emzirme dönemlerinde ne dek güvenliği olduğu konusunda pozitif bir veri bulunmaz. Bu durumda aşırı tüketilmemesi önerilir. Astım-balgam ve idrar söktürücü özelliklerinin yanı sıra özellikle son yıllarda şeker hastalarının da listesinde bulunmaktadır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Herkese selam, ben Okan severek yaptığım günlük uğraşlarımın arasında biride sitemle uğraşmak yer alıyor. 2021 yılında Merak edilen bilgileri hem öğrenmek hem de insanlara doğru, temiz ve güncel bir şekilde ulaştırmak için bu platformu kurdum

Yorum Yap